Cînd bărbații plîng …

Plîns și bărbat în aceeași propoziție? Pare o asociere oximoronică. Plînsul este pentru femei, slăbiciune… un semn al reîntoarcerii în copilărie.

Fața de piatră, sentimentele în carceră, ochii secați, grimasa cioplită, acestea sînt semne ale bărbăției.

O excelentă galerie de portrete (filmice) cu bărbați în lacrimi. Unele … autentice, așa par.

sursa foto

Avatarul lui Necunoscut

About Marius David

soțul Nataliei, tată și proaspăt bunic
Acest articol a fost publicat în Fabrica de barbati, Imagine-aţie. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

5 Responses to Cînd bărbații plîng …

  1. Avatarul lui Nusa Nusa spune:

    Interesante imagini filmice si foarte iscusit lucrate . Nici nu e de mirare :la cit de bine sunt platiti…..Totusi , suferinta,bucuria,dorul,durerea, …(de ce pling barbatii), cind barbatii pling, o gasim in alta parte. Ma refer la autenticitate.
    Dar e posibil sa gresesc.
    .

    • Avatarul lui Tani Tani spune:

      Drama unei lacrimi de barbat,Este inobilata tocmai de stavilarul care e pus inantea ei!lacrimi unei femei indupleca si sensibilizeza,a unui barbat indirjeste si motiveaza!

  2. Plînsul rarisim al BĂRBATULUI reprezintă tocmai expresia / confirmarea echilibrului său mai puternic dintre suflet şi trup, adevereşte lipsa unor diverse exaltări iraţionale din structura masculină.
    Este fix rezultatul unei operaţiuni intelectuale dar care are la bază munca unei experienţe spirituale-sufleteşti active, normale.
    În cazul bărbatului, plînsul rarisim este un raţionament amînat cu expresie modificată, prin reţinerea de la vorbire, dar prin declanşarea unei puternice cuvîntări interioare.
    Este un veritabil argument de etică spirituală şi un grad al propriei conştiinţe viabile.
    Este o formă de manifestare energică a multiplelor judecăţi serioase, este ca o concluzie cu greutate, ce se pune după multă chibzuinţă, în timp ce, în cazul FEMEII, plînsul este exact o formă de energie a puternicelor sale capacităţi sentimentale, fiind, deci, o derivaţie eminamente sentimentală.

    Deci, plînsul are caracter reprezentativ, însă conţinuturile sale reprezentative sînt diferite de la bărbat la femeie.

    Aşadar, plînsul adevărat este cel al bărbatului !

    (construcţiile de idei îmi aparţin)

  3. Avatarul lui Corneliu Corneliu spune:

    Ce grozav s-ar mai potrivi titlul acesta unei cărţi: „De ce plând bărbaţii” .. Cred ca aş cumpăra-o imediat 🙂

  4. Avatarul lui Sanyi Sanyi spune:

    Este cumva un lucru rusinos atunci cand plange un barbat?
    Oare barbatii nu simt durerea?
    Tot ce este posibil si face diferenta, este ca atunci cand plange un barbat este un motiv foarte serios, iar cand plange o femeie….

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.