I’m not happy…

Lui Nathan, băiețelul fermecător, care ne întreabă imediat cine sîntem și unde stăm, îi plac foarte mult avioanele.

Pentru că este știut lucrul, sora Lidia îi dă avioane cu o singură condiție: să le împartă și cu frații lui.

Le strînge cu grijă în dreptul lui și începe joaca de-a aeroportul.

Sora Lidia se apropie de el și îi spune să le împartă frumos și creștinește și cu ceilalți copii, cum a fost înțelegerea.

– Nathan, ți-a spus să le împarți și cu frățiorii tăi..

– Sora Lidia, I’m not happy to share..

– Bine, dacă nu ești happy o să-i spun lui mama…

– Ok, I’m happy, sora Lidia…spune Nathan, trecînd extrem de senin de la o stare la alta…f ără niciun fel de oftat sau licăriri în ochi

Nathan face parte dintr-o familie ai căror copii sînt implicați în homeschooling. Modalitatea în care se realizează disciplina este clasică. Pentru că nebunia este lipită de inima copilului, familia prietenilor noștri folosește o nia ca să o dezlipească.

S-ar putea ca unii dintre voi, prieteni, să nu fie de acord cu displinarea fizică, adică BĂTAIA, chestiune care nu-l face happy întotdeauna pe un copil ca Nathan. Trebuie să vă spun că părinții lui Nathan, tineri de 36 de ani, sînt părinți extraordinari, după părerea mea. Mamă și tată excelenți își țin cei cinci copii în ascultare și în același timp prieteni.

Și totuși… în perspectiva disciplinării… Nathan s-a făcut și happy și darnic imediat…

Se pare că funcționează, nu-i așa?

Despre Marius David

soțul Nataliei, tată și proaspăt bunic
Acest articol a fost publicat în Amintiri, Fabrica de barbati, Oameni. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

33 de răspunsuri la I’m not happy…

 1. Nicu zice:

  Depinde si de cati ani are Nathan… Presupun ca sub 7. E buna nuiaua, dar la timpu’ ei…

 2. Nicu zice:

  Acuma am vazut in postu’ anterior ca are 5… 🙂 Deci da, merge nuiaua.

 3. cuvintealbastre zice:

  Fratele meu, cand era mic, avea o rugaciune preferata…
  „Doamne Isuse, ajuta-ma sa fiu cuminte si sa fac ce vreau eu”. 🙂 😀

 4. wes zice:

  Asta e stilul romanesc numai cu nuiaua , care mai tarziu devine pumni si picioare , la alte variante de disciplina nu ne gandim . Mai tarziu la maturitate tot nuiaua , cea din Ps 23 , ne tine nebunia in frau . Dumnezeu ne disciplineaza`intr-atatea variante ca ar fi bine sa le invatam .

 5. vio zice:

  wes, copiii care n-au gustat nuiaua ,ori sunt bolnavi ori ignorati de parinti.Nu se pun in discutie nici pumnii si nici picioarele.
  Baietelul meu are 4 ani jumate si a necesitat disciplinarea in special ca nu voia nici in ruptul capului sa stea in biserica pana pe la vre-o doi ani dupa cateva aplicatii,(nicidecum exagerari )a inteles ca nu are alta cale si multumesc Domnului ca acum chiar ii place in biserica si zic eu ca e cumintel.Il mai pedepsesc din cand in camd si acum dar mult mai rar, ne intelegem cu vorba.
  Si eu am „primit”, de la parintii mei si le multumesc pentru asta.
  Daca e nuiaua cu dragoste nu face rau nimanui ci dimpotriva.

 6. Irina zice:

  daca nu imparte jucariile nu cred ca nuiaua e o solutie, trebuie gasite alte metode, parerea mea. De exemplu, fiindca Nathan a incalcat intelegerea i se luau avioanele si statea fara sa se joace deloc cu ele.Nu sunt contra nuielei, dar in caz ca se foloseste nu va mai avea efect daca e unica metoda de educatie. Apoi depinde si de copil, unii sunt foarte intelegatori si asculta cand le explici, sau cand esti consecvent in alte tipuri de pedepse, iar altii au o fire mai dificila si parintii trebuie sa aiba mai multa rabdare cu ei.
  Vio,mi se pare exagerat sa pedepsesti un copil de doi ani ca nu sta in biserica. Uneori si adultii se plictisesc in biserica, dar un copil mic.

 7. vio zice:

  Nu pot sa spun ca a fost nu stiu ce pedeapsa, dar era foarte incapatanat si nu facea decat ce-i placea lui, ii vorbeam si il deeterminam sa ma priveasca in ochi cand ii vorbeam pan cand ne-am inteles.
  In cazul baiatului asta s-a potrivit.
  Cu fetita care are 8 ani a fost altceva,alt temperamnet,alt fel am procedat cu ea.

  Daca nu l-as fi tinut in biserica, s-ar plimba si acum pe afara.Oricum nu pot ei sa stea ca sfintii pe perete dar nici nu poti sa le permiti sa faca ce vor.

  Normal ca pedepsele sunt felurite,il privezi de un lucru sau altul, il pui la colt…(de la caz la caz)

  A propos Irina, ai copii?

  se spune ca pana nu ai copii esti un parinte perfect,crede-ma asa este, si eu am fost mama perfecta pana nu am devenit mama, apoi…

  • Marius David zice:

   Vio, ai procedat foarte bine, epntru fiecare copil trebuie altfel de disciplină.
   Noi avem doi copii, complet diferiți unul de celălalt.
   O fiică de 17 ani, care a crescut frumos și este cuminte, seamană cu maică-sa 🙂
   și un băiat , care ne dă ceva bătăi de cap, ca să ne smerească, seamănă cu mine 😦
   pentru fiecare copil trebuie metode diferite, așa cum face și Dumnezeu cu noi…

 8. vio zice:

  Homeschooling, o metoda pe cat de biblica pe ata de eficienta. Un grup de frati care sustin acesta metoda de invatamant au fost la biserica noastra in urma cu doi ani si ne-a placut ideea dar nu stiu cum s-ar putea aplica in tara noastra.
  Eu, personal (daca n-as avea ratela banca),as sta cu copiii acasa.
  Mult mai benefic ar fi din toate punctele de vedere.

 9. Irina zice:

  da, Vio, am doua fetite (5,4 ani si 2 ani) si a treia se va naste in octombrie, cu voia Domnului :))

  nu iti contest metodele de educatie, ma gandesc doar ca pentru un copil mic e foarte greu sa petreaca in biserica tot atata timp cat petrece un adult (stand linistit), de aceea, din punctul meu de vedere pedeapsa nu are sens in acest caz. Mai degraba copilul trebuie sa stea la slujba in mod progresiv, in functie de varsta si de temperament.

  • Marius David zice:

   Irina, să-ți trăiască fetele. Dumnezeu să vă ajute să le creșteți mari și sănătoase.
   Aici depinde de noi, cum facem slujba la biserică, După cum probabil ai intuit, în bisericile neprotestante slujba poate deveni mai interesantă pentru copii, mai ales că în anumite părți ale acesteia sînt implicați și ei în mod direct.
   Avem seri întregi în care este program făcut de copii.
   mai mult, obiceiul, disputabil dealtfel, în bisericile noastre este să trimitem copiii pentru o oră la propria lor oră de studiu duminical, unde li se explică Evanghelia pentru ei.

 10. evolueaza zice:

  Nu vad cum sunt parinti extraordinari… Copii tin minte bataia si o aplica atunci cand sunt parinti pentru ca „asa se face, eu asa am crescut si uite ce bine am ajuns”
  Exista zeci de metode de a pedepsi fara a bate pe nimeni.

  Iar sa bati copilul ca nu sta in biserica… alt concept infiorator, ma mir ca nu iti dai seama ca nu sta de dragul lui dumnezeu ci de frica bataii.
  Nu vad cum asta e educatie… daca nu vrei sa-l educi sa-i fie frica incontinuu.

  Marius, normal ca frica bataii functioneaza, pai ce, tu ai fi bleg sa nu renunti la un beneficiu minor (o jucarie) pentru a castiga unul major (ala de a nu te durea nimic?)
  E reflex pavlovian si nimic mai mult.

  • Marius David zice:

   Evoluează, da, sînt părinți extraordinari, i-am văzut cu ochii mei, nu-i bat pe copii cu picioarele în cap.
   Tocmai asta este un avantaj, copiii țin minte. Asta-i clar.
   Da, sînt de acord că astfel de reflexe, teama, frica, frustrarea sînt extrem de benefice în educație.
   Un proverb evreiesc spune că orice proces de educație începe cu o frustrare. Iată cum se iau majoritatea premiilor Nobel 🙂 cu oameni care au fost frustrați de mici…
   🙂
   Am un post pe chestia asta, despre frustrarea copiilor versus alintarea lor…

 11. wes zice:

  Ai o fiica de 17 ani 🙂 sau ti-ar placea !

 12. Irina zice:

  Marius, multumesc, va doresc la fel.

 13. vio zice:

  Irina sa-ti binecuvinteze Domnul familia, sa-ti traiasca fetitele.
  Nu, Andrei nu e un sfant nemiscat,se mai plimba si prin biserica(bine ca nu se supara fratii) pe el.
  Iti dau un ex. ca sa vezi ca nu-s prea mici sa intelega cate ceva:
  Pe la inceputul anului a avut fr Marius o predica despre varsta de 12 ani.(era o grupa de aceasta varsta in biserica).A dat fr. un sfat in legatura cu privitul la televizor.Dupa ce am plecat acasa, tatal meu se uita la stiri,si Andrei i-a spus urmatoarele; „A spus fr. Marius ca nu e bine sa ne uitam la televizor,si sa stii ca nici stirile nu-s prea bune.”

  anul trecut cand am ajuns cu cititul bibliei la Tit, m-a intrebat ce-s alea stapaniri, i-am explicat ca sunt „sefi” si ca trebuie sa ascultam de ei, a urmat o ploaie de „de ce” si „cine” dupa care s-a luminat la fata si (fara sa fie vorba de biserica) A ZIS „acuma stiu, fratele Marius este seful nostru la biserica”

 14. Irina zice:

  hihi,scarry pentru tatal miresei, ca ea abia asteapta

  cat despre capat…stii cum e, cat de mari ar fi copiii noi ramanem mereu parintii lor, si avem de lucru :)). Dsigur, „de lucru” mai usor ca inainte (sper !!!)

  • Marius David zice:

   aha, chiar acum la masă am discutat despre asta.
   Doresc copiilor mei fericirea. Noi ne-am căsătorit devreme, la 20 de ani. Aşa doresc şi fiicei mele şi fiului meu. Doresc să se îndrăgostească devreme, bine şi să fie părinţi tineri. Eu am fost fericit! De ce aş fi egoist să îi întîrzii fiicei mele bucuria căsniciei.. numai să îi vină vremea şi vremea vine cu mirele şi după ce vine mirele trebuie să vină vreme cu el.

 15. ica zice:

  Frate Marius, prima data cand v-am intalnit a fost in data de 24 oct 2009 la inmormantare in Bistrita, si de atunci citesc blogul dumneavoastra , si imi place tare mult cum tratati diverse probleme.
  Sunt tanara, 26 ani, si 2 copii(baieti) unu de 2ani si 4 luni iar celelalt de 4 luni. Ieri am avut o experienta care m-a marcat putin si abia am asteptat sa intru sa vad care este si parerea dumneavoastra in legatura cu asta. Sotul meu este presbiter, si incerc sa-l sustin cat pot in lucrare, fara insa a neglija educatia baietelului mai mare, Filip. De cand ma stiu parintii mei m-au invatat sa respect Casa Domnului, si consider ca si copilasii nu trebuie opriti de la Bisserica, dar nici sa ajungem sa faca ei legea acolo.
  ieri la biserica Filip a facut niste gesturi pe care nu le-a mai facut(mima ca scuipa, a ridicat mana sa ma loveasca)si asta pentru ca statea cu alti 4 copii carora mamicile nu le interzic nimic, se pot plimba, pot iesi afara cat vor. Eu am incercat sa ma impun, pentru a nu deranja, l-am scos afara din Biserica, lasandu-l pe cel mic cu maica-mea, si i-am spus ca nu e bine ce face, am intrat si dupa cateva minute a inceput din nou, l-am scos din nou afara, dar de data asta, l-am pleznit peste manuta, si la fundulet, mi-a promis ca va sta cuminte. neavand unde sa stam am revenit pe ultimele banci unde stau copiii(neavand o camera a lor), urma Cina Domnului, din nou au inceput harjonelile intre cei 5, priviri ale fratilor intoarse in spate, la care m-am vazut nevoita sa-l scot din nou afara. i-am aplicat din nou cateva si l-am certat. dupa care am plecat acasa. acuma ceilalti baieti sunt verisorii lui, mamele lor sunt mai indulgente,ele n-au avut de spus nimic la comportamentul copiilor lor, desi sunt mai mari , media4-5 ani, maica-mea m-a suna si m-a certat urat de tot pentru ce am facut. I-a ramas pe retina doar manutle lui rosii, si secventa in care il certam.
  Vreau sa specific ca e un copil foarte cuminte, se mira toti musafirii si vecinii cat de mult ne asculta si cum se comporta, dar intre alti copii e de nerecunoscut, face gesturi pe care nu le intalnesc in particular, mi-e frica ca e infulentat.
  Sunt putin tulburata(ca vinovata nu ma simt), pentru ca toate mamicile din biserica ma critica, si din pacate am ajuns sa ma critice si parintii mei. Am impresia ca daca acuma-l neglijez la un gest urat, acesta va aduce dupa sine alte 10. Nu vreau sa fac un copil perfect, pentru ca nici eu nu-s perfecta, dar nici nu pot trece cu vederea peste faptele lui rele.

  Dati-mi va rog un sfat.

  sa-l tin acasa pana va creste mai mare, sa nu-l duc la biserica?

  • Marius David zice:

   stimata Ica,
   multumesc ca m-ati contactat.
   problema dvs. este destul de simpla.
   atit timp cit va fi in preajma acelor copiii va simti ceea ce psihologii americani numnesc peer pressure, o presiune din partea congenerilor, a celor de vîrsta lui, pe care vrea să îi impresioneze.
   Nu vă mai aşezaţi lîngă acele mămici.
   este motivul pentru care homeschoolingul este o soluţie, îi scoate pe copii din acest mediu.
   Stati linistita in privinţa criticilor din partea celolrlalte mame. Isi vor culege roadele.
   de curind s-a descoperit că acei copii care au primit o educatie mai aspra au mai multe sanse de succes in viata si sint mult mai comunicativi.
   Biblia nu se dezminte nici la acest capitol.

   Crutati copilul, dar nu crutati nuiaua 🙂
   Nu-i aşa că spune frumos Cuvîntul?
   Să-l duceti la biserică, neapărat.
   LAsati-l sa stea cu tatal pina cind acesta urca la amvon. Izolati-l de ceialalti copii si izolati-va la biserica de celelalte mame in timpul slujbeli.
   Ispitele sint mari, mai ales cind ceialti copii vin cu jucarii, bomboane, pufuleti.
   LKa biserica venim ca sa ascultaăm Cuvintul. Acolo nu-i gradinita.
   Eu sint impotriva salilor mama si copiulul. Copiii trebuie sa stea in biserica linga parintii lor.
   chiar daca mnai scincesc, mai fac zgomot etc.

   • Marina zice:

    Si eu cred ca trebuie invatati copiii de mici sa stea in biserica,dar cum faci cu atmosfera?Ma refer la faptul ca daca sunt mici tare copiii fac galagie, alearga.De ce nu sunteti de acord cu camera mama si copilul?De obicei fratii si surorile se uita urat la mamicile care tin in biserica copiii mici, ma refer la varsta cand abia incep sa mearga si sunt foarte energici.

    • Marius David zice:

     pentru că trebuie ca întreaga familie să fie la închinare, copiii trebuie obişnuiţi cu biserica de mici, aşa cum sînt obişnuiţi cu hrana…:)

     De obicei? Depinde în ce biserică eşti.

 16. ica zice:

  multumesc tare mult pentru sfaturi,ma credeam singura pe contrasens, e un pericol pentru noi mamele, din a ne face din proprii nostri copii niste idolasi, si recunosc ca si eu ma lupt uneori cu asta.
  Domnul sa va binecuvinteze.

  Iar a Aceluia care poate să vă păzească de orice cădere şi să vă facă să vă înfăţişaţi fără prihană şi plini de bucurie înaintea slavei Sale, singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.

 17. Nicu D. zice:

  @Marius
  De obice se spune ca atunci cand copiii iau directii gresite parintii sunt devina. Avem exemple clasice pozitive in acest sens, de ex. Avram sau negative: Eli.
  Intrebarea mea este cu ce s-a gresit in educatia lui Samson? El creste mare conform planului lui Dumnezeu, maica-sa s-a supus poruncii ingerului atunci cand era insarcinat dar si dupa aceea (nu i s-a taiat parul capului).

  Alt caz.
  Suntem tentati sa judecam atunci cand de ex unul din 4 copii nu sunt crestini. Totusi parintii si-au dat silinta pentru toti 4. La unul sa zicem ca nu au reusit. Au gresit parintii intr-adevar in cazul celui de al patruluea? Ce rol are decizia lui personala?
  M-as simti prost sa arat cu degetul spre o familie care cu durere isi vede unul dintre copii in lume desi a facut ce a putut pentru ai tine pe toti in biserica. Sa-l judeci pe om e usor…as fi facut eu mai bine?

  • Marius David zice:

   Cu ce s-a greşit în educaţia lui Samson? A fost un copil alintat, după părerea mea, asta deduc eu din context. Cînd a spus… „o vreau, căci îmi place… „, părinţii s-au executat.

   Eu am trăit în familia noastră această tragedie. Este harul lui Dumnezeu, dacă TOŢI copiii sînt convertiţi. Numai HAR!!!

   cunosc părinţi şi oameni cu totul deosebiţi în opinia mea, cu toate astea au cîte un copil în lume.
   Cu toate astea… pastor fiind, cred că trebuie să mă retrag, dacă fiul meu, Naum, nu mai urmează calea Domnului.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.