Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, BWV 177

La Tine strig, O, Doamne Isuse! Cantata nr. BWV 177, una dintre cele mai emoționante piese din literatura bachiană.

Ce poate fi mai potrivit pentru începutul unei Duminici în care simțim cum slăbiciunea omenească este mai ”puternică” decît Puterea pe care o așteptăm?

Despărțiți de Mine nu puteți face nimic! Așa ne spune Mîntuitorul, de aceea ne lipim de Dînsul.

Da, aceasta mărturisim, Doamne, înaintea de orice exercițiu spiritual. Nici să ne rugăm nu putem fără Tine, dar să mai și vorbim despre Tine?!

Piesa este cîntată de Paul Galbraith la o chitară cu 8 coarde, care are o istorie despre care mai vorbit aici pe blog, un experiment ciudat, dar reușit. Cutia de jos este de fapt un supliment de rezonanță.

Despre Marius David

soțul Nataliei, tată și proaspăt bunic
Acest articol a fost publicat în Chitara, lutierie, Muzica, Schimb de iutuburi. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.