Stingerea României

România moare şi nu mai miroase a scutece proaspete. Viitor de pensionari ţara noastră are. Pensionari săraci, pentru că se prăbuşeşte piramida susţinerii sociale.

Evanghelicii erau printre campionii natalităţii în trecut. Soţia mea vine dintr-o familie cu 10 copii, mama mea dintr-o familie cu 12 copii, din care au supravieţuit 9. Tot timpul pierd numărătoarea verişirilor.

Acum şi evanghelicii s-au dat pe brazdă. Baptiştii fac un singur copil pentru că nu pot face jumătate. În bisericile penticostale s-au rărit slujbele de binecuvîntare de copii îngrijorător de mult.

Ce va înseamna asta pentru viitorul ţării, pentru viitorul evanghelicilor? Greu de spus, uşor de imaginat!

Iată un articol despre această chestiune AICI

via Silvian Guranda.

Despre Marius David

soțul Nataliei, tată și proaspăt bunic
Acest articol a fost publicat în dulce Românie. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

30 de răspunsuri la Stingerea României

 1. Adrian.S zice:

  Frate Marius.Statistica ramane statistica.Haideti sa nu tragem concluzii pripite cu privire la evanghelici,cu precadere la penticostali.In biserica noastra rar gasesti o familie cu mai putin de 3 copii.Nu uitati ca numarul evanghelicilor cu precadere a penticostalilor e in crestere continua(iar asta mai mult datorita nasterilor decat botezului).Prin urmare, nu Romania e cea care moare ci ORTODOXIA si CATOLICISMUL .
  Poate ar trebui sa asteptam rezultatele recensamantului pentru a ne putea pronunta.
  Cat despre pensionari,sistemul de pensii e o schema ponzi.A fost asa de la infintare si nimic si nimeni nu poate sa opreasca prabusirea lui.

 2. george zice:

  Astazi dimineata am inceput cartea “Exod”. Am observat in primul capitol cheia rezolvarii crizei imobiliare pentru tineri: facerea de copii!
  Cele doua moase, Sifra si Pua, au onorat pe Dumnezeu prin ascultare (nasterea si pastrarea pruncilor), dupa care, ca si rasplata, Dumnezeu le-a onorat facandu-le case (Exod 1:21).
  Tinerii de astazi pun caruta inaintea boilor: vor ca, mai intai, sa-si faca case de 300mp in care, in final, vor sta trei, maxim patru persoane. Dumnezeu spune altceva: faceti copii (asta e treaba voastra), apoi Eu va voi face casa pe masura familiei voastre (asta e treaba Mea).
  Am experimentat asta in familia noastra: multi s-au mirat cum am reusit sa ne facem casa in plina criza, cu trei copii de crescut si fara ajutor din partea oamenilor.
  Daca avem in vedere “interesele” Lui, si El va avea in vedere interesele noastre!

  • Excelent scris!
   Desi nu e usor, asta incercam si noi!

  • stp zice:

   Cred ca e putin fortata paralela cu moasele si tinerii. Dumnezeu poate face minuni, dar ca regula generala un tanar trebuie sa aibe mijloacele de a intretine o familie(hrana, locuinta), incluzand copiii, innainte de a se casatori. Locuinta poate insemna si chirie, nu neaparat cumparat casa, dar trebuie sa existe o sursa sigura de venit. Cel putin eu cam asa gandesc…

  • elisa zice:

   George,
   asta am vazut si eu aici, au patru copii, s-au apucat de casa; eu am crezut ca au luat-on razna…casa a fost gata locuibila in citeva luni…. . 🙂
   Mare-i credinta unora. 🙂

 3. ad zice:

  e o problema ce apare in toata Europa, nu doar in Romania.Asa zisa „emancipare” participa din plin la aceasta problema.Oricum la nivel modial lumea e in continua crestere si gasirea de noi resurse de tot felul devine o problema serioasa la in lume.

 4. Edgar zice:

  „Cu alte cuvinte, judetele din Oltenia si Moldova se ‘sting’ cel mai rapid. Impreuna cu o rata crescuta a deceselor, aceste zone au cele mai mari sanse sa ramana cu o populatie tot mai scazuta.”

  Cred ca autoarea nu s-a documentat suficient de bine, fie au gresit cei de la Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii.

  Judetele cu cea mai mare rata a mortalitatii in 2010 sunt: Arad (8.2), Alba (7.9), Salaj (7.8), Mehedinti (7.7), Covasna (7.6), Calarasi (6.3), Caras-Severin (6.3), Satu Mare (6.3), Constanta (6.2), Hunedoara (6.2) si Ialomita (6.2). Niciunul din Moldova – doar unul din Oltenia – Mehedinti.

  Poate gresesc, dar chestia asta cu stinsul e strans legata de sporul natural. Normal, sporul natural a scazut drastic.

  Top 10 spor natural in 1990:

  Iasi (8,2), Bacau (7,7), Vaslui (7,7), Suceava (7,3), Bistrita-Nasaud (6,7), Neamt (6,2), Maramures (6,1), Botosani (5,7), Galati (5,4) si Constanta (5,2)

  Ultimele 10 in 1990:

  Arad (-3.1), Teleorman (-1.6), Giurgiu (-1.4), Caras-Severin (-0.3), Bucuresti (0.1), Dolj (0.3), Timis (0.3), Bihor (0.5), Mehedinti (0.6) si Buzau (1.3).

  Top 10 spor natural in 2010:

  Brasov (1.1), Iasi (0.9), Bistrita-Nasaud (0.6), Constanta (0.6), Suceava (0.6), Sibiu (0.2), Bucuresti (0.1), Covasna (-0.3), Harghita (-0.3) si Maramures (-1.2).

  Ultimele 10 in 2010:

  Teleorman (-9.4), Giurgiu (-6.7), Olt (-6.2), Dolj (-5.4), Mehedinti (-5.4), Braila (-5.0), Buzau (-5.0), Caras-Severin (-4.9), Hunedoara (-4.5) si Arad (-4.1)

  Privind la ultima lista se poate observa ca nu contine niciun judet din Moldova si doar trei din Oltenia.

  Deci sa nu le plangem de mila oltenilor si moldovenilor.

 5. Off Topic:

  Minunata sănatate a copiilor nevaccinaţi
  de Françoise Berthoud, MD [paediatrician]
  http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2011/11/15/minunata-sanatate-a-copiilor-nevaccinati/

 6. dorin zice:

  asta-i o harta ciudata. daca vorbim de natalitate, aceasta se calculeaza in raport cu numarul de locuitori si nu doar in baza numarului de nasteri. adica mi se pare improbabil sa fie bucurestenii mai „harnici” ca vasluienii. cat despre viitorul evanghelicilor depinde in mare masura de cei ce se prezinta inaintea lor ca exemple(pastori, predicatori, etc)

 7. Remus zice:

  gabriel dinca,

  oamenii care fac mai multi copii nu sant oameni needucati. Cuvintele tale sant unele jignitoare si discriminatorii. Needucati ( biblic ) sant acei care care pun in pericol starea demografica a unei natiuni, prin impotrivirea nasterilor de copii. Rata corecta de inlocuire a populatiei, este de 3 copii/ per familie.

  • Frei sa stii ceva?jignitor e atunci cand apar copii din flori de la cei mentionati de mine mai sus.Nu m-am referit la credinciosi, dar tu ca de obicei gandesti si in locul altuia.

   • eLioR. zice:

    scuza-ma, da` si mie mi se pare jignitoare afirmatia ta. pe langa asta pari nitel si rasist.

    • Scuze atunci, nu am vrut sa par rasist, in schimb urasc modul de gandire al unora care in loc sa munceasca se apuca de furat.Nu am nimic cu africanii, ba chiar imi sunt simpatici, dar cand esti furat atunci trebuie educare. La fel sunt si mexicanii si romii.Ce sa o mai lungim… asa nu o sa ajungem nicaieri… aaa poate inapoi in triburi.

 8. Si ca sa fi impacat afla ca vin dintr-o familie numeroasa deasemenea.Nu despre credinciosi pocaiti vorbeam.Pt ei … numai respect, mai ales pt mame.

 9. Daniel Utina zice:

  Evanghelicii sunt ingrijorati de suprapopularea planetei:))

 10. Adrian.S zice:

  Draga Gabriel.Teribilistii soselelor provin din familii cu bani si cu IQ ridicat.Cel care avea pana ieri drept de insulte pe blogurile fratelui Lascau si Ionescu,e de asemenea intelectual. Mediteaza putin la lucrul asta.Cat despre din taran se naste doar un taran,asta este discutabil.Cei mai cuminti si mai destepti copii din biserica noastra provin din familii sarace.Asa ca….
  Am inteles ce ai vrut sa spui,intradevar e ingrijorator.Insa totodata lucrurile merg bine la noi,la evanghelici(chiar daca un anumit caz de studiu da cu venin in stanga si-n dreapta ca nu-i asa).Rromii nostrii nu sunt ca si rromii lor.Daca ai lor fura,ai nostrii nu.Chiar daca ortodocsii refuza sa faca copii,compenseaza ai nostrii din plin.Biserica Penticostala Speranta din Cluj Napoca a debutat in 1990 cu 150 membrii.Astazi are 1500 membrii botezati,far a include copiii.Majoritatea membrilor nu au venit din lume ci sunt nascuti in familii penticostale(asta arata ca avem nasteri nu gluma).
  Eu zic sa asteptam rezultatele recensamantului,inainte de a ne pronunta.Chiar aca au fost inregistrate cateva nereguli pe ici pe colo,ramane cel mai bun indicator.

 11. Teofil S zice:

  Dumneavoastră v-ați „scos” că aveți 2. Măcar păstrați sporul natural la 0 🙂

 12. stefan zice:

  Va propun vizionarea unui documentar interesant, intitulat sugestiv „ Iarna demografica „ :
  http://video.google.com/videoplay?docid=-3757815781049368457

 13. sam zice:

  Marius poți da la gunoi mesajul meu dacă crezi că mesajul domnului Dincă cu mexicanii și africanii e kosher dpdv creștin că evanghelic pare să fie. Reacția mea a fost pe măsură și la faptul că nu l-ai cenzurat deși mi s-a părut extrem de indecent mesajul lui. Your house, your rules anyway

 14. Eu nu as numii asta ”stingerea Romaniei” ci mutarea Romaniei 🙂

 15. Adrian.S. zice:

  Frate Marius.Puteti sterge si replica mea catre Gabriel Dinca?Avand in vedere ca ati moderat acel mesaj consider ca replica mea nu mai are rost.

 16. STEFAN T. zice:

  Cum spunea cineva problema asta e peste tot in Europa si nu numai in Romania.Asa se intampla cand pacatul e tolerat.Ma refer la avort in special,la faptul ca copii nu mai sunt vazuti ca o binecuvintare in viata unui om,si pe urma la partea economica care nu a facut altceva decat sa mute romanii cam peste tot prin lume.Dar e de inteles.Si asiatici trebuie sa se mute undeva,atunci cand casele lor sunt supra populate.Ma refer in special la musulmani, de la care avem ceva de invatat.La ei avortul este interzis si copii sunt vazuti ca o binecuvantare.

 17. Teofil S zice:

  Nu știu ce ar trebui înțeles din acest articol. Că există o limită minimă a numărului de copii sub care niciun evanghelic nu poate coborî fără să păcătuiască? Că sporul bisericii depinde de numărul de copii? Strict teologic, mi se pare eronat să cred așa ceva, dacă mă declar evanghelic.
  Că fiecare baptist și penticostal ar trebui să aibă numărul maxim posibil de copii? Prin urmare, că orice mijloace contraceptive reprezintă o intervenție păcătoasă în cursul firesc al vieții?
  Întreb aceste lucruri fiindcă nu e deloc clar ce vreți să spuneți. Eu pricep doar că vom avea probleme cu numărul populației active și că, de aici, datorită felului în care sunt administrate finanțele, vor decurge mari probleme pentru viitorii pensionari.
  Dar biserica nu văd de ce ar avea de suferit. La urma urmei, nu Dumnezeu îi convinge și pe cei care se nasc la baptiști? De ce nu i-ar putea convinge pe cei din afara bisericii și numărul să rămână constant? Iar dacă totuși scade, care e problema, de fapt? Că rămân niște clădiri goale? Ieșim mai prost la recensământ? Are vreo legătură puterea lui Dumnezeu cu numărul copiilor baptiști și penticostali?
  Repet, ar fi nevoie de niște lămuriri, altfel rămâne o chestie nebuloasă cu un mesaj neclar care pe unii îi împovărează cu vini incerte…

  • Marius David zice:

   nicidecum,nicidecum, este o observaţie strict sociologică, de ce o plasezi în context teologic?
   n-are nicio legătură înmulţirea biologică a unei comunităţi cu relaţia cu Dumnezeu,
   eu însumi am doi copii, n-am de ce să predic… mîntuirea prin naştere de fii.
   n-arunc blamul pe nimeni,
   dar poate că merită să ne gîndim dacă ne amînăm facere de copii pînă la 40 de ani pentru a termina masterele şi doctoratele… poate că asta ar merita să fie un subiect de meditaţie precum şi egoismul de tipul … încă un copil?? mi-ajunge unul, mă stresează prea mult, nu pot să îmi îndeplinesc visul în carieră…

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.