Liberté Espresso (Vass Klein Zsolt) este gata – mîine la Chocolate Season, la orele 18.00, prezentarea oficială cu probe

Liberté Espresso este gata! Acum semnată de meșterul Vass Klein Zsolt. A rămas fixie pînă la urmă. Deocamdată! Să vedem! Dacă voi cădea de mai mult de 20 de ori de pe ea, înseamnă că trebuie să trec la single speed.

Iată pozele neoficiale. Mai întîi cum arăta înainte.

Sperăm ca mîine să avem poze oficiale.

Ieri m-am dat cu fixie pentru prima dată după 35 de ani. Este o senzație cu totul diferită! De fapt trebuie să reînveți să mergi pe bicicletă.

2013-12-06 15.11.11

2013-12-06 15.03.09

Fixie nu se poate opri. Simplu! Nu are frîne, totul se întîmplă din pedale. Dacă nu cunoști trucurile de oprire, ești un sinucigaș … dar, din cele 10 lucruri pe care ar trebui să le facă orice biciclist, datul pe un fixie este un must. Nu se poate altfel! Toate bicicletele din urmă cu un secol și jumătate erau fixie. Nu înțelegem corect istoria bicicletei fără o astfel de mașinărie! Este atît de simplă! Este atît de curată, atît de agresivă și totuși atît de ușor de domesticit, dacă îi înveți trucurile.

2013-12-06 15.10.02

Mîine la Ciocomania sau, cum se numește acum Chocolate Season, vom avea prezentarea oficială împreună cu alte cîteva suprize.

Cine dorește să probeze senzațiile tari ale unui fixie, mîine la orele 18.00, va fi disponibilă pentru ture prin campusul Universității Emanuel. 5 lei tura ca donație pentru Universitate. Donațiile le puteți face la standul la care se va găsi ciocolată din Anglia.

Observați culoarea pedalelor? Ca spuma de la espresso!

2013-12-06 15.05.12

Bicicleta este un Champ, din cîte se pare, din 1952 sau .. maxim din 1967, un Liberte. A fost vopsit în culorile cafelei espresso special pentru acest eveniment, dar nu numai.

2013-12-06 14.59.58

2013-12-06 15.01.31

2013-12-06 15.01.36

2013-12-06 15.01.50

2013-12-06 15.02.032013-12-06 15.02.53

 

2013-12-06 15.01.40

2013-12-06 15.03.37Și ultimul lucru: nu găsesc deloc firma aceasta. Are cineva idee ce biciclete sînt acestea? De cine sînt făcute? Am găsit piese englezești pe ea, dar nu este sigur că este o bicicletă englezească, nici franțuzească. Lucrătura pare mai degrabă a italienilor, dar nu este sigur.

Le mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat să termin acest proiect în timp, în primul rînd meșterului Vass Zsolt, care s-a grăbit să fie în timp cu toate reparațiile și cu vopsitul, dînsul mi-a dat ideea cadrului, apoi lui Daniel Iftime, domnului Claudiu Giurgiu pentru șa și soției pentru idei.

Da, știu, vă gîndiți la ghidon. Va fi scurtat, acesta este temporar. Va fi scurtat și va fi un pic mai scurt, mai închis la culoare, exact în culoarea șeii.

 

About Marius David

Soțul îngăduit al Nataliei și tatăl nedesăvîrșit al lui Neriah, Naum Lucas și Noah Cristofor
Acest articol a fost publicat în Amintiri, Biciclete, Imagine-aţie. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

6 răspunsuri la Liberté Espresso (Vass Klein Zsolt) este gata – mîine la Chocolate Season, la orele 18.00, prezentarea oficială cu probe

  1. Pingback: Pozele oficiale cu Liberté Espresso | Bicicletele mele

  2. Pingback: 12 – varza și o tură cu Libertatea (Liberte Espresso) | Marius Cruceru

  3. Ovidiu Chis spune:

    Daca-mi permiteti: de unde ati cumparat saua si anvelopele? Multumesc

  4. Alin spune:

    Buna ziua,
    Cu ce ati indepartat petele de rugina de pe bratele pedalelor/elementele cromate?
    Multumesc

Lasă un răspuns